- İstanbul’u yapay zeka devriminin gözbebeği yapacağız

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Cihan Erdoğanyılmaz Babala TV kanalında soruları yanıtladı.

Haber Giriş Tarihi: 27.03.2024 16:47
Haber Güncellenme Tarihi: 27.03.2024 16:47
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.ortamhaber.com
- İstanbul’u yapay zeka devriminin gözbebeği yapacağız

- İstanbul’u yapay zeka devriminin gözbebeği yapacağız
- Barcelona bunu yaptı, biz daha iyisini yapacağız

- BTP İBB başkan adayı Cihan Erdoğanyılmaz Babala TV’deydi

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Cihan Erdoğanyılmaz Babala TV kanalında soruları yanıtladı.
İstanbul’u yapay zeka devriminin gözbebeği yapmak için yola çıktıklarını ifade eden BTP adayı Barcelona’nın bu konuda attığı adımlardan örnekler verdi.
Cihan Erdoğanyılmaz şunları söyledi: 

İstanbul’u yapay zekanın topladığı verilerle yöneteceğiz

“Biz İstanbul'da kuracağımız dijital ikiz sisteminin, oluşturacağımız akıllı şehir konseptinin hayata geçirilmesiyle beraber büyük avantajlar elde edeceğiz. Dünyadaki örnekleri incelediğiniz zaman şunu görüyorsunuz; mesela Barcelona Belediye Başkanı Xavier Trias, inovatif bir belediye başkan adayı, Barcelona'da bu şekilde veri yönetişim ağı kurdu, akıllı şehir konseptlerini hayata geçirdi. Böyle şehirlerde veri toplandığı için ciddi veri havuzu olduğu için birçok yapay zeka şirketi geliyor ve burada çalışmak istiyor. Biz bu sayede, ben seçildiğim zaman İstanbul'da Chatham House'a gidip kredi talep etmeyeceğim, yani borç talep etmeyeceğim, kendi üniversiteme gideceğim ve ‘arkadaşlar başlıyoruz’ diyeceğim, kendi bilim insanlarımızla kendi gençlerimizle, bu topraklar için projeleri olan hayalleri olan gençlerle bu projeleri gerçekleştireceğiz. Kendi bilim insanlarımızla kendi sanayimiz endüstrimizle bu projeleri gerçekleştireceğiz. Bu sayede İstanbul’da çok ciddi bir devinim meydana gelecek. Şehrin bütün unsurlarından veri toplayacağımızdan bahsettim, şehrin sanal bir görüntüsünü oluşturacağımızdan bahsettim. Burada ciddi veri akışı olacak ve veriyi kontrol etmek için de veri merkezleri kuracağız. Veri merkezlerinde demokrasi projemizin temel basamağı olan dil modelleri geliştireceğiz. Bu dil modelleri sayesinde ciddi startup kurulumu göreceksiniz, ciddi bir endüstri devrimini aslında İstanbul'da başlatmış olacağız.” 

Yapay zeka ile gençlere iş imkanları doğacak

“Şehirde oluşturulacak bu ekonomik büyüklükle gençlerimizin rahatlıkla istihdam imkanına sahip olabileceği, onları bir bursa muhtaç edip burs almalarını sağlamak değil de, onların rahatlıkla onurlu bir şekilde yaşayabileceği bir geçim standardına sahip olabileceği bilimsel teknolojik ve ekonomik bir devrim meydana getireceğiz.”

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin yapay zeka devrimini yakalaması için çok ciddi bir fırsat

“Şehrin akıllı hale getirilmesi, dijital hale getirilmesi projesini eğer kendi teknolojinizle yapmak isterseniz, kendi sensör kartlarınızı üretmek isterseniz, kendi yapay zeka algoritmalarınızı üretmek isterseniz, İstanbul'u çok kısa bir süre içerisinde teknoloji devriminin sadece seyircisi konumunda bir şehir olmaktan çıkıp, bunu üreten ve bunu inşa eden bir şehir olarak göreceksiniz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin de yapay zeka devrimini yakalaması için çok ciddi bir fırsat olacak bu. Gençlerimizin rahatlıkla kendi projelerini üretebilecekleri, şehirde oluşacak veri ağını kontrol edebilecekleri, yapay zeka devriminin gözbebeği bir İstanbul haline getirmek istiyoruz İstanbul'u. İstanbul ve ülkemizin bilim ve teknolojiye yatırım yaparak kurtulacağını, bilim ve teknolojiye yatırım yapmamanın bilim ve teknolojiye yatırım yapmaktan daha maliyetli olduğunu hep söylüyoruz.”

Enflasyonla mücadelenin anahtarı dijital ikiz sistemi

“İstanbul'da dijital ikiz sisteminin trafikten sağladığı ekonomik tasarrufla, akıllı aydınlatma sistemlerinden sağladığı tasarrufla, öngörücü sistemlerle altyapıda sağladığı tasarruflarla önemli ölçüde elektrik faturasının düştüğü, tarımsal üretim sayesinde besin fiyatlarının önemli ölçüde düştüğü, enflasyonla mücadele edebilen bir İstanbul oluşturmuş olacağız. Bunu da bir tek bilim-teknolojiyle, Milli Ekonomi Modeli’yle, Atatürk'ün öğretisiyle yapabiliriz.“

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.