Almanya 'vatandaşlık Maaşı' verecek

Milli Ekonomi Modeli'nin 'Vatandaşlık Maaşı' projesi Almanya'da uygulamaya konuluyor. Buna göre 1 Ocak 2023’ten itibaren 'Vatandaşlık Parası' adlı projeyi hayata geçirmeye hazırlanan Almanya'da 2 çocuklu aileler devletten 902 Euro, çocukları için ise 696 Euro alacak

Haber Giriş Tarihi: 15.09.2022 11:21
Haber Güncellenme Tarihi: 15.09.2022 11:21
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.ortamhaber.com
Almanya 'vatandaşlık Maaşı' verecek

Türkiye'nin hayata geçirmediği Prof. Dr. Haydar Baş'ın Milli Ekonomi Modeli tezinde ortaya koyduğu Vatandaşlık Maaşı projesini Almanya hayata geçiriyor. Almanya'da yeni sosyal yardım yasa tasarısına göre, 2 çocuklu bir aile devletten kendisi için 902 Euro, çocukları için ise 696 Euro alabilecek. Böylece bir ailenin eline hiç çalışmadan ayda 1.598 Euro para geçmiş olacak. Ayrıca kirası ve bazı faturaları da karşılanacak. Federal hükümet tarafından son şekli verilmek üzere olan yasa tasarısına göre, şimdiye dek "Hartz IV" adı altında bilinen ve bir yıldan fazla işi olmayanlara verilen sosyal yardım parasının yerini alacak olan "Vatandaşlık Parası", 1 Ocak 2023'ten itibaren geçerli olacak. Yeni uygulamayla, evli olmayan işsizler için ödenecek yardım oranı söz konusu tarihten itibaren 53 Euro arttırılarak, aylık 502 Euro olacak. Evlilerde eşler için kişi başına 451 Euro, çocuklara ise yaşlarına bağlı olarak 14 ila 17 yaş arasında 420 Euro, 6 ila 13 yaş arasında olanlar için 348 Euro ve 5 yaşına kadar olanlar için ise 318 Euro olarak ödeme yapılacak. Ödenecek paranın miktarı enflasyona göre ayarlanarak, artırılabilecek.


5.3 milyon sosyal yardımla geçiniyor


Almanya'da 2021 verilerine göre 5.3 milyon kişi sosyal yardımla geçiniyor. Yani toplam nüfusun yüzde 6.5'i devletten aldığı maddi destekle yaşamını sürdürüyor. Sosyal yardım alanlar arasında göçmenlerin oranı yüzde 40. Ödenekten faydalananlar arasında Türkiye kökenli göçmenlerin oranı ise istatistiklerde yüzde 20 olarak tanımlanıyor. Sosyal yardım oranın yüksekliği ve gelecek dönemde verilecek miktarın daha da artacak olması, göçmenler arasında da değişik yorumlara neden oluyor. Öte yandan Almanya'daki birçok vergi dairesi son zamanlarda sosyal yardım alan Türkiye kökenli göçmene, Türkiye'de evi veya bankada parası olup olmadığı yönünde sorular içeren mektuplar göndermeye başladı. Almanya'da sosyal yardım alanların bir kısmının, Türkiye'de gayrimenkul sahibi oldukları veya banka hesaplarında para bulundurdukları biliniyor. Şu andaki uygulamada, böyle bir durumun tespit edilmesi durumunda, sosyal yardım kurumları ödedikleri paraları faiziyle geri alabiliyor ve aynı zamanda bu kişiler hakkında yalan beyanda bulunmaktan suç duyurusunda bulunuyorlar. Türkiye, Alman makamlara "Otomatik Bilgi Transferi Anlaşması" çerçevesinde bu konuda bilgi vermeye başladığını açıklamıştı. Bu anlaşmalar çerçevesinde, sosyal yardım alan kişilerin Türkiye'de gelirleri veya malvarlıkları olup olmadığı kolayca tespit edilebiliyor.

Kaynak: yenimesaj.com.tr 14,09,2022 16:00:00

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.